Beszéljünk a színhőmérsékletről!

Beszéljünk a színhőmérsékletről!
A színhőmérséklet tulajdonképpen nem más, mint a LED lámpa által okozott színérzet, erről hoztam nektek egy rövid olvasni valót.

Mi az a színhőmérséklet?

A színhőmérséklet annyit jelent, hogy az emberi szem milyen formában látja az éppen aktuális fényforrást. Mértékegysége a Kelvin, melynek segítségével mérni tudjuk a kibocsájtott fény színhőmérsékletét. A színhőmérsékletek közül alapvetően a meleg fehér, hideg fehér és neutrális (közép fehér) színhőmérsékletet különböztetjük meg. Tehát a fény lehet természetesen meleg, sárgás hatású, de ugyanakkor lehet hideg kékes hatású is. A meleg fehér nagyságrendileg 2700-3400 Kelvin-t jelent. A hideg fehér színhőmérséklet ezzel szemben 5000+ Kelvin felett van. A kettő között helyezkedik el a skálán a naturális fehér szín, ami 3500-4900 Kelvin erősségű.

Melyiket érdemes választanod?

A különböző árnyalatok különböző hangulatot, stílust és fényerősséget képviselnek. A meleg fehér színhőmérséklet kiváló hangulatvilágításnak vagy a pihenéshez. A hideg fehér ezzel szemben már sokkal fényesebb és munkához, tanuláshoz nyújt tökéletes fényforrást, kifejezetten éber állapotot idéz elő. A középfehér pedig leginkább úgy írható le egyszerűen, hogy az a színhőmérséklet, amelyet már megszokhattál a hagyományos lámpa izzóknál.

Színhőmérséklet hatásai

A meleg fény nyugtató, ellazító hatású, míg a hideg fény stimuláló, serkentő hatást gyakorol ránk. Éppen ezért van az, hogy a gyorsétteremnél a hideg fehér színhőmérsékletű lámpát preferálják, egyrészt azért, mert alapvetően sokkal tisztább érzetet kelt (ezért is használják többek között a fürdőkben, wc-kben is), másrészt azért, hogy minél gyorsabban befejezzék a vendégek az evést és átadják helyüket más vendégeknek.

Mivel bizonyított tény, hogy a nagyobb színhőmérsékletű fényforrások esetén a teljesítmény növekszik, ezért találkozhatunk a nagyobb gyárakban, ipari egységekben is magas színhőmérsékletű világítással.

Ezzel szemben a klasszikus éttermekben a cél az, hogy minél tovább maradjon a vendég és minél többet költsön, ezért itt a meleg fehér színhőmérsékletet szokták alkalmazni, mint hangulatvilágítást.